трипільський амулет |
Подільський край відомий своїми підземними скарбницями - печерами. Їх тут близько десятка. Через особливість геологічної будови, а саме, потужний підземний гіпсовий пласт, на півдні Тернопільської, Хмельницької та на півночі Чернівецької областей сформувався цілий печерний масив. Оптимістична - найбільша у світі серед гіпсових печер, Озерна - з величезними озерами, Атлантида - найкрасивіша, Млинки - найспортивніша, Вертеба - єдина в Україні печера-музей, Кришталева - з обладнаним електрифікованим маршрутом і ще кілька невеличких печер. Кожна - цікава і неповторна як для спелеологів, так і для істориків та археологів. Особливу уваги саме археологів привертає печера Вертеба, яка відіграла надзвичайно важливу роль у відновленні стародавньої історії світу. Її ще називають "Подільськими Помпеями".
Розташована печера Вертеба ("вертеба" для древніх слов'ян - "печера") неподалік села Більче Золоте Борщівського району Тернопільської області. Печеру відкрив власник місцевих земель Адам Потоцький ще у 1823 році під час полювання. Одразу біля входу він знайшов неймовіріну кількість керамічних виробів, які помилково зарахували до предметів римського культури. Насправді, це було відкриття, ще невідомої на той час, трипільської цивілізації, яке на 30 років випередило її офіційне визнання у 1850 році в селі Трипілля, що під Києвом. Пан Потоцький все своє життя працював над вивченням печери, влаштував експозицію у власному палаці, а по його смерті усі знахідки були передані у власність Краківського історичного музею, де перебувають і зараз.
Сьогодні печера під наглядом працівників Борщівського історичного музею, які продовжують її дослідження, а також знайомлять відвідувачів з експозицією у самій печері.
Музей-печера - це неабиякі враження. З перших хвилин гості потрапляють у світ зниклої понад 5000 років тому цивілізації...
Про те, що у печері тривалий час перебували люди, немає ніяких сумнівів: чорні обвуглені стіни - сліди розведення вогнищ для обігріву та освітлення, розсипи подрібненої кераміки, які слугували лежанками, багато глиняних зернотерок та глеків для збереження зерна. За свідченнями вчених, люди проживали тут протягом близько 300 років, невідомою залишається лише причина їх перебування під землею. Чому люди, одне з найголовніших значень у житті яких відігравало сонце, ховались від нього? Можливо, це було місцем поховань. В одному із залів знайдено захоронення 25 чоловіків, де-не-де у печері виявляють поодинокі могили. Можливо, Вертеба була складом і місцем зимівлі. Значна кількість зернівок, глеків, наконечників стріл - невикористана, а сліди розведення вогнищ та лежаки з черепків свідчать про те, що тут могли розміститися у холодну пору 200-300 осіб. Одна з версій переконує, що це місце ритуальних процесій. Саме у Вертебі знайшли 2 загадкові жрецькі амулети у вигляді голови бика і низку біноклеподібних чаш, призначення яких для нас і досі залишається таємницею.
На всі ці питання археологи сподіваються знайти відповідь, розкопуючи новий, нещодавно відкритий культурний пласт, що залягає на півметра глибше за попередній.
Цікавою Вертеба є і як природне підземелля. Незважаючи на обвуглені стіни, тут зустрічаються і характерні для гіпсових печер кристали, натічні форми, на одній з яких залишився напис з 1817 (!) року, і шаблеподібний гіпсовий візерунок стін. Сама печера є величезним залом, який залягає лише на глибині 10 метрів під поверхнею, підпертим сотнею колон, що значно ускладнює орієнтування. І безліч кажанів... Від маленьких, поодиноко розвішаних, тюльпаноподібних підковоносів до десятка пухнастих нічниць з вологими носами, що скучкувалися у вухасті грона. Варто підсвітити ліхтариком на колонію, як рукокрила маса починає ворушитися - явище не для нервово неврівноважених.
Така екскурсія спонукає до подальшого вивчення нашої давньої історії. Це вже можна зробити і у нас - в Борщові чи у Києві, а також побувати у відомому Краківському музеї. Але найціннішим долученням до дослідження є допомога спелеологам та археологам у розкопках. Влітку тут проводиться експедиція, взяти участь у котрій запрошують усіх бажаючих. Збирається велика цікава компанія - студенти Борщівського педагогічного інституту, історики та археологи і просто допитливі люди. Якщо матимете бажання приєднатися, вас з радістю зустрінуть і забезпечать усім необхідним для праці.
Отож, якщо ви ще не вирішили, куди податися на цих вихідних, маєте можливість пройти слідами древньої цивілізації.
такими глеками користувались наші пращури |
результати розкопок |
Юля КАШУБА
Більше інформації про печеру Вертеба знайдете тут: