UK
Розклад: Пн-Пт 9 - 18

Часті питання про піший похід

Про погоду
Про пакування рюкзака
Про особистий намет
Склад учасників
Рух у поході
Інструктори
Перша мед.допомога, нещасні випадки/травми, сходження з маршруту, страховка
Про гігієну у поході
Сміття у горах. Туалет
Психологічні аспекти походу

Про погоду

... дуже мінлива, від спеки до граду...

Погода у горах мінлива. Цей популярний вислів ми можемо практично підтвердити. Реально, мало коли підтверджуються прогнози і стабільної погоди також не варто очікувати. Погода може змінюватися кілька разів протягом дня від спекотного літа до грози з градом. Найважливіше пам’ятати: зверху на хребті переважає сильний вітер (обов’язково потрібно мати вітронепродувний одяг); за сонячного дня можна дуже швидко обгоріти (необхідно мати панамку і крем від засмаги); вночі, натомість, температура може досить значно опускатися (бажано мати рукавиці, шапку, теплий одяг для ночівлі); дощ може випасти будь-якого дня навіть при найоптимістичніших прогнозах і потрібно бути готовим до руху під час дощу (необхідні дощовик або пончо (дощовик на людину і на рюкзак)).
 

Коли краще йти у похід?

 У травні походи найважчі через критичну мінливість погоди і імовірну наявність снігу на маршруті. Тож речей треба брати побільше, а маршрути ми пропонуємо полегшеної складності. Основна принада – крокуси, іноді цілі схили помережені фіолетовим маревом понад старою жовтою травою, а також мальовничі контрасти снігу і лісу, хвої і свіжої листяної зелені. В це час ще не функціонує  полонинське господарство.
У червні погода тепліша, але все ще буває досить прохолодно і дощі. Однак лише у першій половині червня можна побачити неймовірні рожеві гори – цвіте рододендрон. Рожевий відтінок проглядається на кілька десятків кілометрів вздовж хребта. І дні в цьому місяці найдовші. З червня до вересня полонини «працюють» - вівчарі тримають худобу і виробляють сир. 
У липні та серпні погода тепла, але завжди потрібно бути готовим до несподіваного дощу. В цей час достигають чорниці і малина, можна збирати гриби та запашні трави.
У вересні  вже знову прохолоднішає і починає дощити, зате грибами все можна компенсувати.
Читайте більше Про походи в різні пори року , а  також Про вибір тривалості походу.

Про пакування рюкзака

... літраж 60-80л. Крім особистих речей до 7-9 кг загального спорядження і харчів на 6 днів ...

Літраж рюкзака не повинен бути меншим як 60 літрів для дівчат і 70-80 літрів для хлопців. При виїзді з дому обов’язково потрібно залишити місце на загальне спорядження і харчі. Розподіл вантажу відбувається відповідно до складу учасників. Якщо склад групи дозволяє (кількість хлопців рівна або більша за кількість дівчат), то загальне спорядження ділиться лише серед хлопців (близько 3-3,5 кг), харчі діляться між всіма (1 кг на особу на день).  Якщо ж група однорідна за гендерним складом, то і вантаж ділиться порівну, вага загального спорядження в цьому разі складе близько 2-2,5 кг, харчів -  1 кг на особу на день. Наприклад, на 6 денний похід потрібно мати місце і бути готовому нести 7-9 кг ваги крім особистого спорядження.  На перші дні вага рюкзака є досить суттєвою, тому ми рекомендуємо мінімізувати особисті речі до найнеобхіднішого згідно рекомендованого списку одягу і спорядження.
З метою полегшення ваги рюкзака, рекомендуємо утриматись від таких речей:
- велика косметичка з великою кількістю кремів, пінок, шампунів і т.п.  – читайте далі про оптимальний гігієнічний набір;  
- кілька змін чистого одягу – достатньо мати одну футболки на весь час походу  і одну на зміну після спуску в цивілізацію (оскільки ваша нова футболка стане такою ж спітнілою як і попередня протягом перших півгодини ходу). Теж стосується інших елементів одягу;
- заначки продуктів/алкоголю – ми розробили достатньо калорійне, різноманітне і поживне меню перевірене у численних походах, тож не хвилюйтеся на рахунок того, що ви будете недоїдати.  Щодо алкоголю – під час активної частини походу споживання алкоголю заборонене, ми також не рекомендуємо споживати алкоголь під час відпочинку. Як показує практика це негативно відбивається на швидкості руку команди, а також провокує зайві конфлікти у групі.
Повторю ще раз, що замість перелічених речей ми наполегливо рекомендуємо мати все вказане у списку одягу і спорядження.
Читайте також  Про спорядження, яке можна взяти на прокат, а також  Правила пакування рюкзака.

Про власний намет

... вага  і якість, якщо ці характеристики гірші - рекомендуємо брати наш намет...

Ми з особливою увагою ставимося до власних наметів учасників. Наші прокатні намети мають вагу порядка 1 кг на особу для трійки і 1,5 кг для двійки, з алюмінієвими дугами (переважно зовнішніми для швидкості зборки), невеликими тамбурами, вони виготовлені із матеріалів стійких до потужних вітрів і злив (виробники Fiord Nansen, Terra Incognita). Якщо ваш намет має гірші характеристики і більшу вагу, наполегливо рекомендуємо скористатися нашими наметами. Окрім зайвої ваги, яка лягає на плечі всієї групи, ми також не зможемо забезпечити ремонт такого намету (для наших наметів у нас є ремнабір).
Брати власний намет ми рекомендуємо якщо вас двоє або троє. Для учасників, які приєднуються по одному, це особливо гостре питання - беручи власний намет вам точно доведеться нести його самому і жити в ньому самому. При цьому вага загального спорядження і їжі для вас не буде зменшена. Тож зважте, чи вартий компорт самостійного проживання і своєму наметі додаткової ваги на своїх плечах.
Про наші намети.

Склад учасників

... молоді офісні працівники, дещо переважають дівчата...

Зазвичай, кількість учасників у групі 5-12 осіб. У святкові дати група може збільшитись до 20 осіб.
Гендерний склад  - зазвичай, у групі кількість дівчат перевищує  кількість хлопців. Пишемо це для того, щоб привернути до участі хлопців :).
За віком учасники переважно 20-40 річні, бувають виключення, але із людьми, які виходять за вікову межу проводиться додаткова співбесіда із виясненням попереднього туристичного і спортивного досвіду та стану здоров’я. Теж стосується учасників із надмірною вагою. Ми проводимо додаткові співбесіди перед тим, як прийняти рішення щодо участі таких учасників. Були випадки коли ми пропонувати альтернативні програми враховуючи фізіологічні особливості учасника (сплави або короткотривалі радіальні прогулянки у гори).
Щодо досвіду учасників, то бувають і початківці і вже бувалі. Новачкам ми радимо спершу  сходити у короткотривалий похід на 3-4 дні. 
Щодо фізичної форми, традиційно, участь беруть молоді офісні працівники  із середнім рівнем фізичної підготовки, у повсякденному житті вони займаються ранковими пробіжками, шейпінгом і т.п. 
Якщо ви бажаєте піти в гори з дітьми, або маєте невеликі  відхилення за віком/вагою/ фіз.підготовкою чи переконаннями ми рекомендуємо формувати окрему закриту групу.  В такому разі вам потрібно зібрати або оплатити тур за  5 чоловік.

Рух у поході

Рух у групі є важливим аспектом походу. Є хороше старе правило  «караван рухається зі швидкістю найповільнішого верблюда». Так само намагаємось робити і ми. І добре, коли це розуміють всі учасники.  Такий рух дає можливість згуртувати команду, пройти маршрут всією командою, створює дружню атмосферу підтримки і взаємодопомоги.  

Інструктори 

З групою до 15 осіб працює один інструктор.  При збільшеній групі на маршрут виходять два інструктори. В обов’язки інструктора входить супровід групи по маршруту,  консультації щодо використання спорядження, координація побуту. Інструктор переносить таку ж вагу як і інші учасники. Координація побуту полягає у тому, що інструктор показує, де можна зібрати дрова, де набрати воду, де і як поставити намет, координує  процес приготування їжі.  Учасники долучаються до побутових справ, допомагають із дровами/водою та з приготуванням їжі. Про харчування у поході читайте далі.

Перша мед.допомога, нещасні випадки/травми, сходження з маршруту, страховка

В інструктора є аптечка в складі якої є незначна кількість засобів від застуди, кілька знеболюючих, ліки від шлунково-кишкових проблем, серцеві, перев’язка.  Специфічні особисті ліки потрібно взяти самому.  Також рекомендуємо мати особистий еластичний бинт і пластир в рулончику (найчастіша проблема у горах – натерті ноги).Інструктор не є медичним працівником, він може надати посильну долікарську допомогу при незначних травмах. В разі серйозних захворювань/травм інструктор виходить на зв'язок з контрольно-рятувальною службою, мед.закладом або нашим медиком і отримує від них професійну консультацію.  Переважна більшість наших інструкторів пройшли курси першої долікарської допомоги.

В разі необхідності сходження з маршруту: 
- якщо сходження необхідно здійснити в перший день походу, або група незначно віддалилась від населеного пункту – учасник повертається у населений пункт самостійно;
- в разі неможливості самостійного сходження через складність орієнтування – інструктор зводить учасника до найближчого населеного пункту. Карпати гори населені, тому з будь-якого місця вказаного у наших маршрутах можна дійти до населеного пункту протягом дня.
- в разі критичної ситуації (значна травма з імобілізацією учасника) до групи виїжджає або позашляховик, або фіра, при цьому інструктор, а при необхідності і вся група зносить учасника до місця прибуття транспорту. Звідки його транспортують до медичного закладу.
Всі учасники на маршруті застраховані на час походу страховою компанією Українська страхова група від нещасних випадків і на покриття медичних витрат в межах 2000 грн.  Читайте далі про Страхування у походах.

Про гігієну у поході

На маршрутах не передбачається місць, де можна прийняти душ або ванну. Але помитись можна практично всюди, оскільки стоянки завжди знаходяться поруч із джерелом/потічком. Для миття можна набрати води та підігріти іі на вогні (наприклад в пластиковій пляшці). На сьогодні вологі серветки значно полегшили життя туристів, іноді дівчата беруть пачку на 200 серветок. Ми б не рекомендувати так захоплюватися серветками через екологічні міркування і вагу. Краще взяти 1-2 пачки по 15 серветок. Щодо миття голови, ми радимо голову  помити в останній день походу перед виходом у цивілізацію, оскільки стан голови у будь який ходовий день буде таким же як попередній протягом кількох годин. Панамка, баф чи бандана, капішон або шапка – є невідємними атрибутами походу, тож ніхто не бачитиме вашої брудної голови.
Також ми рекомендуємо оптимізувати гігієнічний набір, який іноді займає третину рюкзака. Реально у поході можна обійтися шматком мила, 1-2 пакетиками шампуню, компактною упаковкою пасти і дорожньою зубною щіткою розміри яких не перевищують  5-8 см, кремом від засмаги у невеличкій баночці на закрутці (щоб не розмазався по всьому рюкзаку), туалетний папір (його можна використовувати і для миття посуду), вологі серветки,  предмети особистої гігієни/прокладки/ (не величезними упаковками, а рівно стільки скільки може знадобитися) і все. Не рекомендуємо набирати різні види кремів, пінок, зволожувачів і іншого, а якщо не можете без них обійтися перелийте у маленькі баночки, щоб вистачило рівно на тривалість походу.
Окремої уваги заслуговує рушник – не беріть великого, він буде довго сохнути, займе багато місця і ваги, спробуйте обійтися найменшим (його може замінити туалетний папір, або тепер є у продажі туристичні синтетичні рушнички малі за об’ємом, легкі і такі, що швидко висихають).

Сміття у горах, туалет

На сьогодні питання сміття у горах постає все більш гостро. На популярних маршрутах і стоянках іноді не залишається місця для збору дрів, де б не скористалися туалетом. Купи пластику, серветок і скла, бляшаних банок і пакетів – це сумна картина? яка де-не-де та й вилазить посеред мальовничої галявини. З метою покращення ситуації, ми закликаємо учасників наших походів не смітити. Дрібне сміття ми збираємо у свої кишені, більше сміття збираємо у пакет? який або несемо до найближчого населеного пункту або перепалюємо на стоянці. Намагаємось не перепалювати ПЕТ пляшки, від них особливо потужні викиди у атмосферу. Бляшані консервні банки перепалюємо і закопуємо (перепалена бляшанка швидко розкладається). Скла практично не маємо, якщо хтось приніс з собою – повинен знести вниз. Також, одним із екологічних принципів є брати якомога менше сміття в гори (пластикова упаковка, пакети і т.п.).
Туалет – на стоянках використовуємо лопатку для закопування екскрементів.

Психологічні аспекти походу

Йдучи у тривалий похід днів на 5-10 потрібно бути готовим до тривалого співіснування із обмеженим колом учасників. Так, радянська література описує, що особливо напруженими є  4-5 день походу, в цей час напруження досягає піку, учасники дратуються через найменші дрібнички. До цього варто бути готовими і намагатися згладити напруження.  Також, дратівливість піднімається під вечір, коли всі вже замучені, а ще потрібно приготувати їжу і розкласти намети. Тож, враховуючи цю специфіку походів, варто особливу увагу приділити ретельній підготовці власного спорядження і оптимізації власного вантажу, який буде менше вас виснажувати.