Вам ще не траплялося бувати в селі Монастирок на Борщівщині? Цей унікальний куточок Поділля лежить у глибокій долині між крутими скелястими схилами на лівому березі Серету.
Тут на високій скелі височить унікальна пам'ятка - давньослов'янський печерний храм "Язичеська святиня" IX століття. У цій місцині з давніх-давен вершили свої язичеські обряди давні жерці - волхви, тут вони приносили жертви богам. До наших днів збереглася велика кам'яна брила - жертовник. На ньому висічено заглиблення у вигляді хреста. Після дощів вода, яка збирається у цьому заглибленні, набуває бурого кольору, що ніби нагадує кров.
З часу виникнення цього храму, в печерному гроті, який можна оглянути і нині, постійно проживали 1-2 монахи-пустельники. Коли у 1600 році тут збудували монастир, вони переселились у його келії, а печерна святиня ще довго використовувалася як каплиця для молінь. Легенда розповідає, що під час всеношних монахи помітили, як на стіні з'явилися якісь штрихи. Вони обвели їх грудкою вапняку - і, на їхній подив, перед ними постало обличчя Ісуса. Це зображення зберігається тут і донині. Цікаво, що білий фон навколо образа на фотознімках проявляється у вигляді рушника.
Відвідувачі помітили, що середовище, аура скельного храму творять сприятливий мікроклімат і навіть поліпшують самопочуття. З приходом до Монастирка у 20-му році молодого Ієромонаха отця Федюсія почало приїздити ще більше людей. Своїми щирими молитвами отець Фодюсій допомагає людям зцілюватися духовно і фізично. А ви знаєте, що ці благодатні місця можуть допомогти знайти свою долю, зміцнити сімейне щастя? А все завдяки "Хресту родинного щастя", який є неподалік печерного храму. Розповідають, що багато молодих людей, які щиро молилися біля нього, невдовзі знайшли свою долю. Якщо ви чоловік, промовте під хрестом тричі молитву "Отче наш", якщо жінка - стільки ж "Богородице Діво", - і нехай вам щастить...
Є в Монастирку й унікальна Хрестовоздвиженська церква - пам'ятка архітектури ХVІІІ ст. Вона збудована на місці дерев'яної, що згоріла. Там зберігається чудотворна ікона Пресвятої Богородиці, яка дивом вціліла під час тієї пожежі. Помоліться щиро до неї, прикладіть руку і відчуєте, як тепло пронизує ваше тіло. Свій храмовий празник церква відзначає в церкві Воздвиження Чесного Хреста. Приїдьте цього дня сюди, адже видовище це досить величне й урочисте. Від церкви до печерного храму пролягає символічна Хресна дорога. Святкова літургія розпочинається урочистим винесенням Животворящого хреста - однієї з найбільших церковних реліквій...
А наприкінці своєї мандрівки підніміться на високу скелю, помилуйтеся тихим Серетом, мальовничими краєвидами - і вам захочеться ще і ще раз відвідати це блаженне місце із назвою Монастирок.
Ірина МАДЗІЙ