UK
Розклад: Пн-Пт 9 - 18

Як підібрати рюкзак для походу в Карпати

Розпочинаємо серію публікацій про підбір спорядження для походу в гори. У першій статті мова піде про те, як правильно обрати рюкзак для багатоденного походу в Карпати.

Походи в Карпати суттєво різняться своєю тривалістю, і, відповідно, кількістю продуктів та спорядження, що доводиться нести на собі. Ці фактори найвагоміше впливають на вибір рюкзака.

Найголовніші відмінності поміж різними моделями рюкзаків полягають у конструкції. Рюкзаки бувають станкові (складаються з жорстокої каркасної рами, до якого кріпиться речовий мішок з лямками), напівстанкові, ще кажуть каркасні або анатомічні (замість суцільної рами використовуються пластини з легких сплавів металу або пластику. Ці рюкзаки суттєво легші за станкові, пластини забезпечують достатню жорсткість спинки); м’які (не мають металевого каркасу, спинка у них повністю м’яка. Головна перевага таких рюкзаків – дуже мала вага за рахунок відсутності металевих елементів, але під вагою речей та без добрих навиків пакування рюкзака спинка буде деформуватись, що створюватиме достатньо проблем під час самого походу). Переважна більшість туристів зараз використовують саме каркасні рюкзаки, різних виробників, з різною конструкцією спинок та підвісних систем. Тож за замовчуванням вважаємо, що для походів обираємо певний усереднений рюкзак із каркасною спинкою (так званий трекінговий рюкзак).

Загалом, обираючи рюкзак для походу в Карпати, варто опиратись на такі параметри:

  • об’єм
  • вага
  • тканина та фурнітура
  • наявність зовнішніх кишень, чохла від дощу
  • колір

Об’єм. Всі рюкзаки умовно можна поділити на 3-4 групи: малі – до 30 л, середні – 30-65 л, та великі, що більші від 65 л (також можна окремо виділити дуже великі рюкзаки, об’ємом від 100 л, для дуже тривалих експедицій).

Як визначити правильний об’єм рюкзака:

  • Для походів до чотирьох днів достатньо рюкзака 40-46 л
  • Для триваліших походів об’єм має становити від 65 л
  • Для чоловіків нормальний об’єм рюкзака 80-100 л, для жінок менший – 60-80 л (для стандартних походів від 6 днів)
  • Для невисоких людей рекомендують об’єм рюкзака 65-85 л, для високих – можна 85-100 л
  • Якщо у вас спеціалізоване полегшене спорядження, достатньо буде об’єму 35-60 л
  • Для традиційного туристського спорядження об’єм рюкзака має бути від 65 л
  • Для зимових походів потрібен більший рюкзак, щоб в ньому було додаткове місце на теплий спальник та речі, плюс зимове спорядження суттєво важче
  • Якщо ви сумніваєтесь у потрібному об’ємі рюкзака, краще купити більший, та мати можливість покласти додатковий светр, або стягнути вільне місце стропами-стяжками

Вага. Традиційно головне завдання всіх туристів – якомога менше носити за спиною, тому до питання ваги треба підійти дуже серйозно. Всякі кишеньки, зайва фурнітура, замочки – це зайві грами, що в багатоденному поході в Карпатах будуть суттєвим доважком до решти вантажу. Тому варто схилятися до більш аскетичних моделей. При виборі рюкзака для походів в гори звертати увагу потрібно не лише на мінімальну вагу, а й на надійність окремих елементів конструкції, тканини і т.п. Краще нехай рюкзак буде трохи важчий, але більш якісний. Так з більшою ймовірністю ви уникнете неприємних моментів, коли в середині походу рюкзак розвалиться підвагою речей.

Виробники пропонують величезний асортимент рюкзаків різної ваги в тому числі, але дуже часто від ваги рюкзака обернено пропорційно залежить ціна:)

Тканина та фурнітура. Тканина та фурнітура повинні бути надійними, від цього залежить, скільки вам прослужить ваш рюкзак. Тонка делікатна тканина під вагою може порватись у першому ж поході. Коли обиратимете рюкзак, варто брати тканину типу «кордура» (Cordura), «ріп стоп» (RipStop). Це тканини, призначені для використання в умовах значного навантаження,мають особливе плетіння ниток чи спеціальну структуру. Гарно зарекомендувала себе пластикова фурнітура Duraflex та замки YKK.

Наявність кишень та дощовика. Кишені – це додаткова зручність. Чим більше кишень в рюкзака, тим більша спокуса розкласти речі акуратно, окремо, по кишеньках. Але реально шкоди від кишень часто більше, ніж користі. По-перше, як уже було сказано, це зайва тканина, а, отже, зайва вага. По-друге, речі, дбайливо напхані в зовнішні кишені, зміщують центр ваги рюкзака подалі від вашої спини, і нести такий рюкзак буде набагато важче.

А от дощовик на рюкзак – незамінна річ в поході. Моделі вищої цінової категорії зазвичай уже продаються з дощовиками, які заховані в маленькій нижній кишеньці. Якщо дощовик в комплекті не передбачений – варто докупити його окремо.

Колір. Не зважаючи на жарт, що чоловіки обирають рюкзак за функціоналом, а жінки – за кольором, є значна частка правди в тому, що колір важливий. Зверніть увагу – туристське спорядження зазвичай яскравих насичених кольорів. Яскраву пляму набагато легше шукати в тумані, вирізнити далеко на схилі, чи, не дай боже, шукати рятувальникам. Тому при всіх інших рівних умовах, краще нехай рюкзак буде яскравим – червоним, синім, зеленим, і добре помітним.

Проте найважливішим моментом при виборі рюкзака є ваша особиста зручність. Кожна людина має індивідуальну будову, тому рюкзак, що ідеально підійшов товаришу, може бути зовсім незручним для вас. Рекомендуємо перед купівлею обов’язково приміряти рюкзак, найкраще – декілька моделей. Ще краще – трохи навантажених. Так ви зрозумієте, який рюкзак буде найзручнішим для вас. А зручний рюкзак – це важливий елемент для успішного походу. Гарних вам походів!

Якщо ви плануєте піти в похід в Карпати, але поки ще не маєте власного спорядження, у нас можна взяти рюкзак напрокат.