UK
Розклад: Пн-Пт 9 - 18

Річкові пороги

У водному туризмі пороги вважаються одним із основних елементів, що визначає складність маршруту.
Найпростіші пороги можуть траплятися вже на маршрутах ІІ категорії складності.
Якщо поріг складається з кількох послідовно розташованих зливів, відстань між якими не перевищує довжини судна, то такий поріг називають одноступінчастим; якщо між зливами судно може вільно маневрувати і пройти від одного берега до іншого, то поріг називають багатоступінчастим. Якщо в результаті попереднього огляду порогу з’являються сумніви в успішності його проходження, то за звичай судна обносять або ж проводять вздовж берега.

Елементи порогу

Характерними елементами порогу є водозливи, які в залежності від кута падіння води – більше чи менше 450 – поділяються відповідно на водоспади, водоскати і просто зливи.
Також виділяють такі елементи порогу:
-    бочка
-    вал
-    завал
-    камінь
-    притиск
-    злив
-    струмінь
-    улов
-    протиток

Категорії складності річкових порогів

І категорія складності
Легка перешкода. Доступна для проходження туристами, які не мають туристського досвіду. Перекат, бистрина, невисокі вали, не потребує вибору лінії руху і розвідки. Характерно для маршрутів I к. с.

   


ІІ категорія складності
Проста перешкода. Вали, нескладні шивери, поріг, притиск, швидкість води і нахил невеликі. Лінію руху видно з води. Визначальна перешкода маршрутів ІІ к. с.



     


ІІІ категорія складності
Перешкода середньої важкості. Локальний поріг зі спокійною ділянкою на виході, шивери, окремі камені в руслі, завали. Лінію руху видно з води. Визначальна перешкода маршрутів ІІІ к. с.


     


ІV категорія складності
Складна перешкода. Протяжна шивера або поріг з великою кількістю каміння, бочками й валами. Каньйон і щоки з притисками, окремими каменями і зливами. Наприкінці перешкод досить протяжні відносно спокійні ділянки річки. Бажана розвідка, елементи страховки, лінія руху з води не проглядається або неявно виражена. Визначальна перешкода маршрутів ІV к. с.

     


V категорія складності
Важка перешкода. Технічно важкий протяжний поріг або шивера на ділянках з великим нахилом і витратою води, великі бочки і вали, складна лінія руху. Перешкоди слідують одна за одною. Наприкінці перешкоди коротка ділянка бистротоку, де можливе швартування. Каньйон з перешкодами ІV к. с. Сильний притиск. Обов'язкова розвідка і страховка, можлива аварійна ситуація. Визначальна перешкода маршрутів V к. с.


     

VІ категорія складності

Дуже важка, небезпечне перешкода. Небезпечний складний каскад перешкод або каньйон з набором найважчих перешкод. Окремі перешкоди переходять з однієї в іншу, швартування і страховка ускладнені або неможливі. Небезпечна локальна перешкода на ділянках з високим нахилом і витратою води. Проходиться після ретельної розвідки і зі страховкою. Долається на межі можливості суден. Визначальна перешкода маршруту VІ к. с.

     

VІ* категорія складності
Надважка перешкода. Важкопрохідна для будь-якого класу суден. Раніше не пройдена або має поодинокі випадки проходження, вкрай небезпечна для життя членів екіпажу (завали, водоспади, водоскиди, ущелини...). Характерно для маршрутів-першопроходжень VI к. с.

 

Використано інформацію з Wikipedia

Сплави по Дністру

Рафтинг на Черемоші

Рада Дараба - кемпінг в Карпатах

Похід на Піп Іван літом

Сходження на Казбек