UK
Розклад: Пн-Пт 9 - 18

Одяг для рафтингу: гідрокостюм

Гідрокостюм — це спеціальний одяг, призначений для дайвінгу, підводного полювання, водолазних робіт, серфінгу, віндсерфінгу, кайтсерфінгу, фрідайвінгу, рафтингу та інших водних видів спорту. Призначення: знизити вплив водного середовища на організм людини, забезпечити теплоізоляцію, захист від можливих пошкоджень різних ділянок тіла.

Гідрокостюми бувають наступних типів:

    * Сухі гідрокостюми. Як випливає з назви, костюми цього класу не пропускають воду всередину. Такий ефект досягається за рахунок використання ущільнювальних манжет (обтюрацій) на руках і шиї та водогазонепроникних застібок «блискавок». Раніше сухі костюми складалися з двох частин, верхньої та нижньої; для ущільнення місць з'єднання в них використовувався гумовий клей, гумові пояси і різні способи з'єднання частин костюма. Вони можуть також виготовлятися з тріламінату (мембранні) або неопрену.
    * Мокрі гідрокостюми. Виготовляються з неопрену (спіненої гуми). Із самої назви очевидно, що вода потрапляє під костюм. Проте, потрапивши туди, вона далі майже не виходить, а працює як теплоізолятор у зв'язку із нагріванням від тіла. А швидко остигати їй заважає товщина неопрену гідрокостюма.
   * Напівсухі гідрокостюми. Проміжний клас костюмів: незважаючи на наявність ущільнень, вода в підкостюмний простір проникає, проте в меншій кількості, а при щільному приляганні костюма вода практично не надходить, за рахунок чого підвищуються теплоізоляційні властивості.

Відповідно до свого крою гідрокостюми поділяються на наступні типи:

    * гідрокостюми з короткими рукавами та короткими штанинами (шортами) — мокрі, 1-3 мм завтовшки;
    * гідрокостюми з довгими рукавами та довгими штанинами — сухі гідрокостюми влаштовані саме так;
    * гідрокостюми з довгими штанинами та короткими рукавами (або відстібними рукавами).

До будь-якого з цих типів гідрокостюмів може додаватися як окремий шолом, так і вклеєний в куртку.

Мокрий гідрокостюм

Мокрий гідрокостюм працює за принципом термоса. Він пропускає воду через блискавки, манжети і нещільності. Вода під час контакту з тілом нагрівається до його температури і більше не охолоджує його. Вода, яка вже є в гідрокостюмі, перешкоджає потраплянню нової холодної води, таким чином, людина перебуває в теплі.

Мокрі гідрокостюми виготовляють із неопренової тканини, яка добре тримає тепло і не проводить холод. Неопрен — це різновид синтетичного каучуку. Серед беззаперечних плюсів неоперену — водонепроникність, еластичність. Неопрен — м'який, пористий матеріал. Пори не перетинаються між собою, завдяки чому неопрен володіє чудовим теплозбереженням. Він був озроблений NASA для використання в космосі. Неопрен (Neoprene) може використовуватися при температурах від -55 °C до +90 °C, проте реальний температурний діапазон залежить від конкретного хімічного складу матеріалу. Зазвичай неопрен застосовується в позитивному температурному діапазоні.

Існують різні варіації таких гідрокостюмів:
    * Товщина неопрену. Найбільш поширені — 3, 5, 7 мм.
    * За типом крою. З короткими / довгими рукавами; з капюшоном / без капюшона.
    * Цілісні / роздільні.

Існують різні доповнення до мокрого неопренового костюму.

Сюди входять:
• неопренові шкарпетки;
• неопренові рукавички;
• окремі неопренові куртки;
• водолазки з неоперену;
• неопренові черевики;
• неопреновий наголовник (шолом).

Як вибрати гідрокостюм мокрого типу

Товщина

Під час вибору гідрокостюму варто передусім визначитися з його товщиною. Якщо ви постійно перебуваєте у воді, то матеріал  костюму повинен бути товстішим, ніж той, із якого, приміром, виготовлений гідрокостюм для рафтингу, в ході якого ваше тіло повністю занурене у воду протягом нетривалого часу.

Для каяка, катамарана і рафта. Для водного туризму зазвичай беруть 3-міліметровий неопрен. Універсальним же вважається костюмом товщиною у 5 мм. Він хороший для прохолодних травневих сплавів, а також холодної погоди та води. Каякерам не радять брати костюми товщиною менше 5 мм.

Крій


Крій костюмів для активних та пасивних видів діяльності значно відрізняється.
Для туристів-водників потрібен неопреновий гідрокостюм мокрого типу, верхня частина якого скроєна як майка, а нижня — як довгі штани. Верхня частина костюму у вигляді майки необхідна для того, щоб рукави (навіть короткі) не заважали активному веслуванню і не натирали плечі.

Практичні поради з вибору костюму

Обираючи гідрокостюм керуйтеся положеннями наступної інструкції:

    1. Однією рукою дістаньте до спини через голову. Не повинно виникати натягу тканини.
    2. Потім двома руками дотягніться до спини через голову. Неприпустимо, щоб костюм сильно натягувався.
    3. Спробуйте встати на одне коліно. Перевірте, щоб не виникало натягу в ділянці колін і промежини.
    4. Розставте ноги широко. В цьому положенні аналогічно не повинно бути натягу тканини і неприємних відчуттів.
   5. Ляжте на живіт, підігніть ноги до спини і спробуйте рухатись, імітуючи плавання. Рухи повинні бути комфортними і вільними.
   6. Взуття вибирайте з урахуванням термошкарпетки. Знайти їх неважко: можна придбати у спец-магазинах для дайвінгу і підводного полювання.
    7. У жодному разі костюм не повинен врізатися в тіло, натирати або сковувати рухи.
   8. Подивіться, щоб на спині не було роздутого міхура повітря. Якщо міхур є, це означаэ, що костюм завеликий і в нього наливатиметься багато води.

Блискавка

Блискавки бувають різного типу за своїм розташуванням:

    * На грудях: така блискавка зручна тим, що добре розстібається; актуальна тут наявність подвійного бігунка для розсування як зверху, так і знизу; незручно те, що в деяких випадках блискавка настовбурчується;
    * На спині: цей тип блискавок зручний при експлуатації, тому що костюм не настовбурчується у місці вигину;
   * На шиї: цей тип блискавок, напевно, найменш вдалий, тому що розташовується в зоні найбільшої активності і спричиняє дискомфорт.

Зазвичай, сухі гідрокостюми є сенс використовувати при тривалому контакті з водою в умовах низьких температур, а також при малій активності у воді.

Наведемо деякі критерії використання сухого гідрокостюма:

    * при температурі води нижче 15 ° C;
  * під час тривалого перебування у воді при температурі близько 15°C, коли використання напівсухого або мокрого гідрокостюма неприйнятне;
    * низька фізична активність (дайвінг, підводне полювання).

Головною його відмінністю від мокрого є те, що він цілком може запобігти потраплянню води. Це забезпечує кращу ізоляцію від зовнішнього середовища і свідчить про його більшу придатність для використання в холодній воді.

Сухий гідрокостюм

Головне, що повинен забезпечити такий костюм — це збереження тепла, яке ваше тіло виділяє для зігрівання. Сухий костюм повинен бути абсолютно герметичним.

Герметичність в сухих неопренових гідрокостюмах досягається такими способами:
    * герметична блискавка;
    * шийний манжет, який щільно прилягає до шиї; виготовляють його з неопрену або латексу;
    * неопренові боти або шкарпетки; як правило, в сухі неопренові костюми вшивають шкарпетки або черевики.

Деталі

Особливу увагу варто приділити деталям, наприклад, рукавам, клапану для спуску повітря тощо.

Виокремлюють різні типи сухих гідрокостюмів за типом матеріалу, з якого вони виготовлені.

Існує три види сухих гідрокостюмів:

    * Тріламінатний сухий гідрокостюм. Матеріалом для такого костюма служить нейлон, зверху ж він покривається ґумою або уретаном. Такий костюм не має термоізоляції і при використанні тріламінатного сухого гідрокостюма варто надягати теплу термобілизну.
   * Неопрен. До плюсів гідрокостюмів із неопрену варто зарахувати хороше облягання, надійний захист при використанні в холодній воді. Товщина неопрену використовуваного для виробництва гідрокостюмів становить 5-7 мм. Сухі гідрокостюми з пресованого неопрену коштують дорожче і важать більше, а також є менш зносостійкими — це їхні мінуси. Однак вони найкраще проявляють себе під час використання в умовах низьких температур.
   * Сухий гідрокостюм із полімеризованої тканини (дробленого неопрену). Цей матеріал був розроблений для комерційних занурень, має деякі характеристики пресованого неопрену, але стійкіший до розривів, механічних пошкоджень і стиснення під водою. Костюми, виготовлені з такого матеріалу, виглядають і проявляють себе майже так само, як і костюми з матеріалу, покритого уретаном, проте мають триваліший термін служби.

Тріламінатний гідрокостюм

Тріламінатний костюм надійно захистить вас від води, але у нього немає термоізоляції, тому вибирати його варто з врахуванням хорошої термоізоляційної підкладки. Приміряйте такий костюм на товстий одяг, оскільки такий костюм добре використовувати взимку.

Неопреновий гідрокостюм

Костюм із неопрену дешевший. Він теплий і не вимагає наявності товстого термоізоляційного шару. Однак при зануренні взимку він незручний тим, що при виході з води на мороз, костюм різко змерзається. Такий костюм варто брати для холодної води, але при теплому повітрі.

Сплави по Дністру

Рафтинг на Черемоші

Рада Дараба - кемпінг в Карпатах

Похід на Піп Іван літом

Сходження на Казбек