UK
Розклад: Пн-Пт 9 - 18

Тури у Грузію: печерне місто Уплісцихе

Уплісцихе являється однією із найцікавіших та найпопулярніших пам’яток давнини у Грузії. Навіть для країни з такою давньою історією як Грузія, вік цього міста справляє враження. Більшість туристичних маршрутів Грузією, як і програми турів в Грузію від Турклубу, пропонують екскурсії у стародавнє місто.

Початки розбудови печерного міста відносять ще до кінця ІІ ст. до н. е., це одне з перших міст на території сучасної Грузії. Печерний тип будівель забезпечив їм хорошу збереженість незважаючи на минувші століття. У місті є архітектурні пам’ятки з різних періодів. Площа міста величезна, розміщується вона на кількох рівнях скель та у долині на березі річки Кури, неподалік сучасного міста Горі. Ріка Кури (або Мткварі) – це головна водна артерія регіону і багато стародавніх поселень зосереджено вздовж її русла. Уплісцихе у кращі свої часи налічував близько 700 печер, на сьогодні залишилось лише 150 – та цього досить для пізнавальної екскурсії крізь віки.

Уплісцихе завжди відзначався свої культовим значенням. Спочатку, будучи осередком язичників, - на найвищій точці стояв великий храм Сонця. Значних втрат місто зазнало із хрещенням Грузії. Конфлікти із новою релігією переросли у справжню війну і язичницький Уплісцихе її програв. Але це місто – міцний горішок (ще б пак, не з глини ж будоване), і ця поразка не стала вирішальною. Місто оновилося, поганські капища частково перебудувались у християнські храми, язичництво ще якийсь час проіснувало у підпіллі, а місто процвітало і далі.

Наступною віхою у життя міста та й всієї держави стало захоплення цих земель арабами. Та знову ж таки, місто, замість повного занепаду, пристосувалось і навіть виграло від цього. Коли араби захопили Тбілісі, столиця царства перемістилась в Уплісцихе і це дало місту друге дихання. Площа його розрослась ближче до річки, що ніби уступивши незламній волі, в цей час дещо змінила своє русло і звільнила частину земель під міські забудови. Саме в Улісцихе у 1178 році коронували царицю Тамару.

У наступні роки місто кілька разів спалювали монголи, що зрештою таки призвело до його занепаду. Останнім оплотом стародавнього міста було невеличке однойменне поселення трохи нижче по річці, яке залишили останні мешканці тільки у 90-х роках минулого сторіччя.

На сьогодні Уплісихе – туристичний об’єкт, на вході у місто збудована сучасна рецепція, а у самому місті і досі діє церква Уплисцули («храм принца»), закладена у IV ст. н. е.. Тож можна сказати, що культову місію Уплісцихе несе і досі, уже впродовж трьох тисячоліть.