UK
Розклад: Пн-Пт 9 - 18

Туристичні перлини Тернопільщини

Кременець

Районний центр. Населення 22 тис. чоловік. Одне з найдавніших міст України. Вперше згадується в Іпатіївському літописі від 1226 р.
Пам'ятки історії та архітектури
Замок (XII ст.). У ХІІІ - XIV ст. дерев'яні укріплення були замінені кам'яними. Збереглися надбрамна вежа і оборонні стіни. Визначна оборонна споруда.
Ансамбль колегіуму (1731 - 1743 роки). Споруджений за проектом архітектора П. Пжицького у стилі пізнього бароко. Складався з єзуїтського костелу і двох учбових корпусів. Поблизу парк та ботанічний сад, заснований у 1809 р. Д. Мілером.
Музей Ю. Словацького (XVIII ст.). Видатний польський поет жив у цьому будинку 1814 - 1828 рр. У 1969 році на подвір'ї встановлено мармуровий бюст поета.
Миколаївський собор з келіями (1636 р). Збудований для францисканського монастиря в готико-ренесансному стилі.
Богоявленський монастир (1766 р.). До комплексу монастиря, вбудованого у стилі пізнього бароко, входять костел, келії і надбрамна дзвіниця (поч. XX ст.).

Борщів

Районний центр. Населення 11,3 тис. чоловік. Місто відоме з 1456 р. Магдебурзьке право отримано у 1639 р. На Лисій горі біля міста було знайдено сліди слов'янського городища. У травні 1774 року тут побував легендарний народний месник Олекса Довбуш.
Пам'ятки історії та архітектури
Костел (1763 р.), який розміщений на території колишнього замку.
Церква Успіня Пресвятої Богородиці (1886 р.).
Народний дім - архітектор В. Нагірний. Тепер - Краєзнавчий музей і Музей Т. Г. Шевченка.

Чортків

Районний центр. Місто над р. Серет, за 76 км від Тернополя, 29 тис. мешканців. Згадується в документах 1522 року. Один з центрів селянського повстання 1648 року. В 1672 - 1683 роках перебувало під владою Туреччини, з 1699 р. - Польщі. 1772р. - Австрії. До 1779 року чортківський замок був резиденцією магнатів Потоцьких.
Пам'ятки історії та архітектури
Замок (1610 р.). Розташований на горі над рікою. На початок століття приведено консервацію його руїн. Одна з небагатьох приватних оборонних споруд на Поділлі.
Церква (1738 р.). Зразок подільської дерев'яної зодної архітектури. Унікальна пам'ятка, зразок самобутньої подільської народної дерев'яної архітектури.
У місті розташовані споруди монастиря кармелітів (1635 р.), ратуша, старий ринок (XIX ст.) та Краєзнавчий музей.

Бучач

Районний центр на обох берегах р. Стрипи, за 72 км від Тернополя. У місті проживає 12,5 тис. чоловік. Бучач відомий з 1397 р. У XVIст. ним володіли магнати Потоцькі, які спорудили тут замок. Під час воєн місто неодноразово переходило до турків, татар...
Пам'ятки історії та архітектури
Замок (XIV ст.). На скалі над Стрипою збереглися частини оборонних стін. Споруджений у стилі ренесансу. Відображає оборонну архітектуру Поділля ХІV - ХVІ століть.
Хрестовоздвиженська церква (1753 - 1770 роки). Споруджена за проектом архітектора І. Шільцера у стилі пізнього бароко для Василіянського монастиря. Розписи XVIII ст. Монастирські келії XVII ст.
Миколаївська церква (1610 р.) і дзвіниця (XIX ст.). Мали оборонний характер. В архітектурі споруди помітний вплив візантійського стилю.
Покровська церква (1764 р.). Споруджена за проектом архітектора І. Шільцера у стилі пізнього бароко. Збереглася унікальна різьба по дереву.
Церква в урочищі Монастирок (XVI ст.). Одна з дуже рідкісних пам'яток в Україні. Мала оборонний характер і служила за фортецю. Зразок подільської кам'яної архітектури XVI ст.
Успенський костел (1761-1763 роки). Зведений у стилі пізнього бароко.
Ратуша (1750-1751 роки). Збудована за проектом архітектора Б.Меретини, оздоблена скульптурами Іоана Пінзеля. Висота - 35 м. Вирізняється своїми скульптурними композиціями. Визначний твір громадянської архітектури XVIII ст.

Кривче

Село за 15 км від Борщова. У селі збереглися вежі та мури фортеці XVII ст. Тут є одна з найбільших у світі гіпсових печер - Кришталева (довжина 23 км). Її називають підземною перлиною Поділля. Цілорічне доступна для огляду. Поблизу - мінеральні джерела.

Заліщики

місто на лівому березі Дністра, за 137 км від Тернополя. Районний центр з населенням 10,1 тисячі мешканців. У місті є річкова пристань. Тут розкопані археологічні знахідки - скарби доби бронзи IX - VII ст. до н. е. Розташоване на перехресті торгових шляхів.
Це курортне містечко лежить у глибокому мальовничому каньйоні Дністра і, мабуть, єдине на Поділлі, що має характерний середземноморський клімат. Тут можна добре відпочити влітку, покупатися у Дністрі. В розкішному парку над річкою - старовинний палац, перебудований у ХІХ ст.
Цікавими з архітектурного боку є будинок колишньої ратуші (XVIII ст.), а також церква (ХІІІ - ХVІІІ століття).

Збараж

Районний центр на річці Гнізна. Населення - 13,2 тис. Одне з найдавніших міст України. Уперше здується в літописах 1211 р.
Пам'ятки історії та архітектури
Замок (1626 - 1637). Зведений за проектом В. Скамоцці у ренесансному стилі, арцітектор - Ван Пеен. Зразок поєднання палацу і бастіонних укріплень, відображав тенденції європейського фортифікаційного мистецтва.
Монастир бернардинців (1627 р.). Складається з костелу, келій і надбрамної вежі. Збудований у стилі бароко. Зберігся живопис XVIII ст.

Почаїв

Місто, розташоване на одній з височин Кременецьких гір за 25 км від Кременця.Населення - 8,2 тис. чоловік. У письмових джерелах вперше згадується у 1450 р. У XVI ст. тут уже був монастир. У 1618 р. з друкарі К. Ставровецького вийшла книга "Зерцало богословія". У 1846 р. тут побував Т. Шевченко.
Почаївська лавра (ХVІ - ХVІІ ст.). Одна з найбільших православних святинь світу. За переказом, монастир заснували ченці Києво-Печерського монастиря, які втекли від нападу татар у 1240 р. Вперше згадується у 1527 р. У 1597 р. українська шляхтянка А. Гойська подарувала монастиреві чудотворну ікону Матері Божої, що її привіз на Волинь у 1559 році грецький митрополит Неофіт. У 1675 році завдяки цій іконі турки відступили від монастиря (даній події присвячена дума "Ой, зійшла зоря вечоровая"). Його розквіт пов'язаний з діяльністю ігумена Йова Заліза (перша половина XVII ст.). У 1713 році він перейшов до українських греко-католиків і став осідком оо.Василіян. У 1831 році був повернений православним. Почаївська лавра - одне з найславніших в Україні місць прощ. Це - свято Успіня (28 серпня) і день преподобного Йова (10 вересня). До її святощів належать: відбиток стопи Матері Божої з цілющою водою, її чудотворна ікона й мощі преподобного Йова.
Найвидатніші споруди
Успенський собор (1771 - 1783 роки), архітектор Г. Гофман. Стиль - класицизм.
Святотроїцька церква (1649 р.); Троїцький собор (1906 - 1912 роки), архітектор О. Шусєв; келії (1771 - 1780 роки); архієрейський дім (1618 р.); дзвіниця висотою 65 м (1861 - 1871 роки); надбрамний корпус (1851 р.); друкарня (1618 р.), в якій К. І. Ставровецький-Транквіліон надрукував "Зерцало богословія". Святині багаті на живопис, скульптури, оригінальні орнаменти.

Гусятин

Районний центр на берегах ріки Збруч. Населення - 6.7 тис. чоловік. Перша письмова згадка датується 1159 р. Відкрито джерела мінеральної води, аналогічної до трускавецької "Нафтусі" і литовської "Друскінінкай".
Пам'ятки історії та архітектури
Замок (XVII ст.) у формі квадрата з вежами по кутах. Залишилися руїни.
Онуфріївська церква (ХVІІ ст.), яка належить до групи церков оборонного типу. В стилі будівлі поєднай подільська і молдавська архітектури.
Синагога (ХVІ - ХVІІ ст.). Чотирикутна, споруджена у стилі епохи Відродження.
Монастир бернардинів (XVI ст.) Будівлі монастиря, костел і келії - у готико-ренесансному стилі. Під час реставрації у 1975 році було розібрано частину внутрішніх стін 1910 року.
Тут народився Северин Наливайко - керівник козацького повстання.

Теребовля

Районний центр на річці Гнізна за 32 км від Тернополя. Населення - 13,6 тис. чоловік. Одне з найдавніших міст України, вперше згадується у 1097 році. Наприкінці XI ст. місто було центром Теребовлянського удільного князівства, до якого входили землі південно-східної Галичини, Поділля, Буковини. Після спорудження у 1366 році замку Теребовля була захоплена Польщею і ввійшла в число її прикордонних укріплень. У 1594 році фортецею оволодів селянський ватажок Северин Наливайко.
Пам'ятки історії та архітектури
Василіанський монастир (XVI ст.). Мав оборонний характер. Один з найцікавіших оборонно-монастирських комплексів Поділля періоду пізнього ренесансу.
Замок (1631 р.). Зведений на важкодоступній горі над рікою на місці городища XI ст. Стіни замку мають до 4-5 м товщини. Збереглися руїни.
Монастир кармелітів (1635 - 1639 роки). Мав оборонний характер. Належить до споруд ренесансно-барокової архітектури.

Бережани

Районний центр. Місто, що розкинулося на обох берегах Золотої Липи, притоки Дністра, за 52 км від Тернополя, 17,6 тис. мешканців. Перша письмова згадка датується 1375 р.
Пам'ятки історії та архітектури
Замок (1554 р.). Споруда італійських майстрів за новоголландською системою, розробленою Г.Л.Бопланом. У 1829 р. частина замку була розібрана. Найвизначніший твір оборонної архітектури України епохи ренесансу.
Миколаївська церква (1691 р.). Яскравий зразок галицької школи дерев'яного будівництва.
Троїцький собор (1768 р.) Перебудований у 1893-1903 роках. Одна з кращих церковних споруд області.
Троїцький костел (1554 р.). Споруджений одночасно із замком. У костелі збереглися первісні орнаменти. Був частиною замку і використовувався як усипальниця. Визначна пам'ятка України в стилі ренесансу.
Миколаївський костел (1630 - 1683 роки) та келії (1716 - 1742 роки). Збудований для монастиря бернардинів, мав оборонний характер. Зразок пізньоренесансної архітектури.
Костел Різдва Богородиці (1600 р.) і дзвіниця (1747 р.). Відігравав оборонне значення. Споруджений у готико-ренесансному стилі.
Ратуша (1811 р.). У центрі площі Ринок, збудована у стилі раннього класицизму. В ратуші розташований Краєзнавчий музей.

Тернопіль

обласний центр над р.Серет. Населення 227.8 тис. чоловік. Першу згадку про місто знаходимо в 1540 році. Економічний, науковій, культурний центр області.
Пам'ятки історії та архітектури
Замок (1540 р.). Найстаріша споруда міста, зразок обороної архітектури.
Воздвиженська церква (ХVІ ст.). У народі здобула назву - церква над ставом. У будівництві використано староукраїнські будівельні традиції.
Церква Різдва Христового (1602 - 1608 рр.). Споруда - зразок школи подільської архітектури ХVІІ ст.
Домініканський костел (1749 - 1779 рр.). Архітектор Ян де Віте. Побудований в стилі пізнього бароко.