under construction
Трекінг в Грузії – це захоплююча та яскрава, із певною долею фізичного навантаження, частина туру в Грузію. Похід проходить через скелясті схили, кам’янисті стежки, трав’яні долини, прозорі гірські озера, мінеральні джерела. Одним словом, довкола дика природа.
Похід в Грузії передбачає не тільки пішу мандрівку через гірські хребти та долини, а й радіальні виходи на гірські вершини. Наприклад, на г. Північна Чаухі та Рошка.
Похід починається із с. Джута, яке знаходиться в ущелині ріки Сносцхалі. Висота поселення 2160-2200 м над рівнем моря. Воно вважається найвищим населеним пунктом Грузії і Європи.
Із Джути відбувається перехід на південь до перевалу Чаухі. Попереду постійно видно гору Північна Чаухі. Стежка веде вверх через пологі трав’яні схили, які де-не-де прорізані потічками. Вздовж стежки на сінокосах пасуться корови та інший скот.
Набір висоти до підніжжя Чаухі невеликий, тому даний маршрут не дуже складний. Висота самого масиву Чаухі 3800 метрів. Правда підйом здійснюється на висоту лише 3200 метрів. З перевалу відкривається прекрасний краєвид. А також на ньому багато місць для ночівлі.
Мандрівка приводить до галявини, що знаходиться під підніжжям гори Чаухі. Неподалік розташована гора Рошка. На обидві вершини здійснюються акліматизаційні радіальні сходження. На схилах гір часто зустрічаються гострі скальні ребра та кам’яні осипи.
Після виходів на вершини, похід продовжується. Після стрімкого спуску по осипах відкривається мальовнича долина річки Рошка, всипана камінням. Також біля підніжжя Чаухі лежить незвичної форми морена – уламки давно вже не існуючого льодовика. В бічній ущелині на пів шляху до морени з лівої сторони є ще водоспад. Спуск по перевалу продовжується до висоти 2300 м і приводить в долину р. Рошка.
Після спуску в долину, попереду ще один підйом до перевалу Садзеле (3056 м) по стежці-серпантині. І знову спуск - в долину с. Джута. Тут похід закінчується, а далі – сходження на Казбек. Але це вже зовсім інша історія.
Такий похід Грузією триває 3-4 дні. І це лише один із маршрутів. Є й інший, розрахований на довший термін, тому що в його випадку не передбачається підйом на Казбек, і тому можна віддати більше часу для прогулянок горами.
В загальному трекінг в Грузії залишає про себе дуже хороше враження. Тому що це і хороша викладка у пішому поході із важким рюкзаком на спині, і милування надзвичайно красивими гірськими краєвидами Грузії, і ознайомлення з місцевими традиціями. Бо ж час від часу серед дикої місцевості трапляються самотні сільські поселення, де можна поспілкуватись із місцевим населенням, побачити як вони живуть.
І варто додати, що сама Грузія – прекрасна туристична країна, де багато цікавих місць, де є на що подивитись, і кожен раз нові враження.
Ріка Ріоні є однією з найбільших рік Закавказзя. З давніх часів була відома під назвою Фазіс. На мові сванів вимовляється «ріен» - велика ріка.
Протяжність ріки 327 км. Вона починається на схилах Кавказьких гір, і протікає з північного сходу на південній захід країни, впадаючи в Чорне море.
Ріоні є найбільш повноводною річкою в Грузії, а її перешкоди славляться великою потужністю. Тому сплав на ній небезпечний для байдарок, а на рафтах рекомендується лише весною і восени, оскільки тоді розхід води далекий від максимуму.
Тури в Грузію включають в себе 2- або 3-денний сплав із загальною протяжністю відповідно 45 або 60 км, залежно від вибраного туру.
Рафтинг на Ріоні починається в районі с. Уцера. Це курортне селище, де знаходяться численні виходи залізистих мінеральних джерел, розташований санаторій, куди щороку приїжджають багато туристів із всього світу.
На цій ділянці ріка з обох боків оточена високими пагорбами, що покриті густими хвойними насадженнями. Куди не глянь, повсюди зелено. А спереду – вода, високі хвилі та каміння.
На початку маршруту ріка дуже бурхлива і складає таке враження, ніби вся вона покрита суцільним рядом потужних валів та бочок. Але далі ріка стає більш спокійнішою, де-не-де появляються острови, мілина.
Далі по ділянці, в районі села Нахеті, гнівно бурлить поріг з метровими зливами та 1,5-2-метровими валами. Після його прохоження відкривається широка долина, русло ріки майже повсюди чисте, вали невисокі – до 1 м.
Першого дня сплав закінчується в м. Оні. В Оні небагато цікавих місць. Основною пам’яткою є Онійська синагога грузинських євреїв, побудована ще в 1895 році. Також є краєзнавчий музей та мінеральне джерело. З міста відкривається гарний вид на Рачинські гори.
Другий день сплаву не менш екстремальний, ніж попередній. Знову шумні пороги, перекати, вали. На пів дороги, біля поселення Мухлі, відкривається висока сіра скеля по правому березі. Далі з’являється гальковий пляж, біля якого можна зробити стоянку. За ним починається поріг, що тягнеться більше 1 км. Разом з ним ріка звужується до 6-8 метрів. Висота валів на цій ділянці становить до 2,5 м. Десь в середині порогу розкинулись розвалини давнього аркового мосту, а над ними на лівому березі – вхід у печеру в скелі.
Коли пропливаємо поселення Цесі, то стикаємось з новою перешкодою: ріка круто вигинається, сильна течія спричинює великий навал води на валуни по правому березі.
Завершується другий день сплаву в с. Амбролаурі. І якщо це дводенний сплав, то на цьому місці і закінчується рафтинг на Ріоні. В іншому випадку – попереду ще один захоплюючий сплавний день.
Район Абролаурі відомий своїм виноградом і вином «Хванчкара». В районі розташоване озеро Шаорі з його мальовничими берегами. З архітектури – широко відомі храми Никорцминда та Бараконі, фортеці Хотеві, Кварі, Минда.
Сплавляючись ділянкою від Амбролаурі, заходимо в широку долину. Але не зважаючи на це, швидкість течії річки тут не слабша. Мілина і галькові перекаті змінюються 1,5-метровими валами.
Згодом ріка знову звужується і починається каньйон. І знову похмурі скелі над головою. А ріка несе все далі і далі…
Проходимо ще декілька кілометрів частими порогами, і доходимо до села Амбролаурі, де і завершується останній день рафтингу в Грузії.
На цьому тур в Грузії не закінчується, бо після відпочинку нас чекає дорога до захоплюючого та казкового місця – печери Прометея.
Сходження на Казбек в рамках туру у Грузію від Турклубу починається біля церкви Цмінда Самеба, що розташована на висоті 2170 м. Ця невеличка, але дуже мальовнича церква XIV ст. знаходиться над селищем Гергеті, на правому березі Чхері, біля Воєнно-Грузинської дороги. Сюди ще можна доїхати автомобілем, тут транспорт і залишається. А далі починається власне піше сходження на Казбек.
Біля церкви є також зручні площадки для розбиття наметового табору. Тож тут можна переночувати, а зранку помолитися та відправитись на підкорення вершини.
Наступна віха сходження на Казбек – метеостанція. Дана будівля зараз виконує функцію туристичного притулку і як для висоти 3675 м – це п'ятизірковий готель :) Називається будівля Betlemi Hut, на честь печерного монастиря Бетлемі (від Вифлеєм), що був заснований ще у IV ст.. Вхід у цей найвикокогірніший із християнських храмів видно від метеостанції та знаходиться на висоті 4000 м над рівнем моря. Дорога до самого храму губиться поміж скель і доступна лише сміливим скелелазам або чистим серцем віруючим (оберіть варіант на свій смак).Загалом, сходження на Казбек по програмі туру «Грузія: трекінг, рафтинг + Казбек» займає 3-4 дні, залежно від погоди та кондицій учасників групи. Другий день, після ночівлі на метеостанції, присвячується тренуванням по роботі з альпіністським спорядженням та пересуванню у зв’язках по крутому льодовому схилу Гергеті.
Наступна зупинка на акліматизацію біля каплички Бетлемі на висоті 4200 м. Тут акумулюємо сили, збираємо волю в кулак та готуємось до фінального ривка на вершину. За прийнятної погоди цей етап займає 15-20 годин, тож вирушати треба вдосвіта. Маршрут умовно ділиться на три частини. Частина перша - каміння, осипи, пологий підйом. Частина друга - закритий льодовик - спершу пологий підйом, далі крутий зліт до перемички. Третя частина - від перемички до вершини крутий льодовий підйом, для підйому необхідне використання альпіністичного спорядження: льодобури, мотузки, льодоруби, карабіни, кішки тощо. Повернення тією ж дорогою.
Основні труднощі при сходженні на Казбек, це тріщини у льодовику, особливо закриті, сніжно-крижаний схил біля вершини та вкрай мінлива погода, переважно з сильними вітрами. А основні бонуси, це неправдоподібно красиві, величні краєвиди, гордість за підкорення 5033 метрів та купа розповідей приправлених тими ж неправдоподібними фото, щоб викликати заздрощі у друзів та знайомих.
Екскурсійні місця в Грузії:
Печерне місто Уплісцихе
Печера Прометея
Національний заповідник "Сатаплія"