EN
Schedule: Mon-Fri 9 am-6 pm

Райони печери Оптимістична

Печеру Оптимістична знають усі спелеологи світу. І не дивно: за довжиною лабіринту це найбільша печера на континенті й друга за величиною у світі після американської системи Флінт-Рідж і Мамонтова. Загальна довжина усіх ходів Оптимістичної знятих на карту, за даними 2001 р., становить 212 км. Розташована печера в мальовничому куточку України - на Поділлі недалеко від злиття рік Дністер та Збуч.

грот овербаха в печері оптимістична

вхід у печеру оптимістична

грот Овербаха вхід у печеру

Відкрита була в 1966 році львівськими спелеологами й досі досліджується ними. Кожна експедиція додає до карти печери по 100 метрів, а іноді й по 1,5 км і більше. Зараз Оптимістична складається з 10 районів, які відрізняються один від одного морфологією ходів, кольором і структурою гіпсу, кількістю кристалів, їхніми розмірами, формою, відтінком. Райони відносно ізольовані, з'єднані між собою одним або двома ходами.
Починається ця велична і цікава печера з непривабливого району. Коридори тут невеликі, досить різноманітні. Стіни сірі, частіше вимазані гіпсом. Район називають "Старий" або "Вхідний". Його довжина 9,9 км. На сході, через двістіметровий низький і вузький лаз він з'єднується з печерою Вітрова. На заході Вхідний район примикає до району "Глобусів". Тут з'являються широкі, добре пророблені водою галереї - "Циклоп", "Спелеологів", "Вічно юних", "Софія"; зали - "Дружба", "Ювілейний".

Часто зустрічаються гроти, що утворилися обваленням величезних гіпсових брил. Поверхня відриву часто має сферичну форму, звідки назва району Глобусів. Він додав до карти печери 10,6 км. На півночі район "Глобусів" з'єднується з районом "Свіжа вода". Коли цей район відкрили в більшості ходів стояла вода, що й дало назву району.

У районі "Глобусів" у галереї "Циклоп" був обладнаний перший в історії печери базовий табір. Але в той час у печері ще не була знайдена вода, і воду доводилося носити в каністрах з поверхні.

На південному заході району "Глобусів" через єдиний прохід з'єднується з "Новим" районом. Ще його називають "Центральний". Це найбільший район. Довжина його лабіринту становить 48,3 км. У західній частині району вперше була знайдена вода, що дозволило поставити там табір, що діє до сьогоднішнього дня. У центральній і південній частині району ледве чи не сама густа сітка ходів у всій печері. Щілиноподібні коридори часто поширені в нижній третині, іноді утворюють просторі галереї, що буяють кристалами, - "Чумацький шлях", "Проспект Шевченка", "Краківська" й ін. На перетинанні різних ходів у результаті обвалень утворилися великі гроти й зали, захаращені великими брилами. У цій частині печера має дво- або навіть триповерхову будову. Перший поверх - "підвали" - найбільш розвинений у центральній і південній частинах району. Це широкі й невисокі ходи з пологими склепіннями. Над першим поверхом, практично по всьому лабіринту розташований другий поверх. Це високі, щілиноподібні коридори, готичного типу. Стіни в "Новому" районі переважно темні, місцями вкриті засліплюючими білими іскристими кристалами. Зустрічаються також жовто-рожеві прозорі кристали пластинчастого гіпсу, що досягають іноді одного метра у перерізі.

на привалі в печері оптимістична

печерне мистецтво

на привалі CaveArt

На захід від "Нового" району тягнеться в північно-західному напрямку "Далекий" район. Його загальна довжина 22,151 км. Стіни тут в основному білі, місцями посипані зовсім прозорими кристалами. В Далекому районі розташовані такі величезні галереї, як "Аспірантська" - довжиною 180 м при ширині 15 м, "Шипуча" - довжиною 190 м, "Львівська" - 80 м. Дуже багато завалів. Пересуватися доводиться стрибаючи з каменя на камінь, лазячи по скелях, карабкаючись у розпорках. Змучений після переходу, пройшовши останній завал раптом потрапляєш у прямі, рівні коридори, де можна йти у повний зріст, не дивлячись під ноги. Стіни золотаво-жовті, іноді білі, з вигадливими візерунками. Це район "Озерний". На північному периметрі є величезний зал із завалом. Спустившись по завалі вниз раптом бачиш під ногами відбите світло ліхтарів - вода, і не просто хід з водою, а справжнє озеро, що йде під стіну. Пройшовши по краю завалу, протиснувшись між брилами можна побачити друге, а далі й третє озеро. Зал назвали "Аква-Віта", а район - "Озерний". Найцікавіше те, що рівень води в озерах від дня відкриття печери жодного разу не змінювався, у той час як в інших районах Оптимістичної та у розташованій неподалік печері Голубі Озера він коливається з амплітудою до 2 метрів. Надзвичайною красою в "Озерному" районі вирізняються галереї "Дванадцяти aпостолів", "Гонолулу", "Паміро-Алтайська"; зал "Григорія Сковороди". Кристали в цьому районі не дуже великі, зате їх дуже багато й форми їх вигадливі - на стінах голки, їжачки, а підлога наче посипана снігом.

кристали в печері оптимістична

Найкрасивішим районом вважається "Заозерний". Потрапити туди можна, подолавши завал у залі "Аква-Віта". Грандіозні обсяги, кольорові стіни і склепіння - смуги світлі, темні, червоні, жовті, якісь кола, зиґзаґи. А кристали - від дрібних, наче іній, до величезних, завбільшки із пляшку з-під шампанського, зовсім прозорих. Побачити цей музей природи - гідна нагорода тим, хто не злякався труднощів і переборов майже п'ятикілометровий шлях, де доводиться йти рачки або просто зігнувшись, то стрибаючи по каменях, то лазячи по скелях, пробиратись у розпорках. Полегшує шлях те, що на трасі обладнані підземні табори, де можна відпочити, випити горня гарячого чаю, перекусити. Для багатоденних подорожей під землею підземні табори постачають запасом продуктів, примусами, там є всі умови для ночівлі, готування повноцінної гарячої їжі. Досвідчені спелеологи, які більшу частину життя присвятили дослідженню Оптимістичної гарантують безпеку подорожі, необхідні зручності для відпочинку, допоможуть перебороти труднощі пересувань печерою, перетворять подорож у цікавуй захоплюючу пригоду, що запам'ятовується на все життя.

Фонд підтримки наукових та творчих ініціатив