У місцевих друкованих ЗМІ все частіше з'являються публікацї про невідомих жителів печер - страшних печерних ямників. Живуть вони тисячоліттями в найвіддаленіших куточках печер. Вони старі, як світ, і ніколи не гинуть. Вони розмножуються, але вчені дотепер не встановили яким способом. Ямники надзвичайно обережні і зникають, щойно побачать людину у вузенькі тріщини. Наближаються до людини тільки ззаду, і тільки тоді, коли людина не може від них захиститися (наприклад, коли міцно заклинилась у лазі чи тріщині). Гострими, як голки зубками (а мають вони по чотири зуби зверху і знизу) тягнуть за комбінезон, відривають підошву взуття, відомі випадки неодноразового нанесення тілесних пошкоджень.
Якщо спелеолог перебуває у ширших галереях, вони часто виповзають із притулків і ховаються поблизу, очікуючи зручного для атаки моменту. Пересуваються однак по самому кордону видимості.
Якщо швидко повернути голову, побачите тільки білу пляму чи риску, і знову зал буде порожній, як і хвилину тому.
Ямники зовсім білі чи (рідше) прозорі. Учені ще не дійшли до згоди щодо кольору ямників. Ті, хто стверджують, що ямники білі, доводять, що колір походить від вапняного молока, яким харчуються ямники (звичайно, якщо не вважати основним харчем комбінезони спелеологів). Крім того, ямники зовсім сліпі, але мають якесь інше чуття, що їм цілком замінює зір. Їх маленькі не дієві вічка світяться червоним світлом.
Ми звертаємося до всіх спелеологів із проханням повідомити про всі зустрічі з ямниками, щоб краще вивчити цей новий вид печерних жителів і з'ясувати місця їх перебування в печерах Поділля.