Австралійським спелеологам властиве дуже дбайливе ставлення до своїх печер. Вони розробили ряд правил для всіх без винятку відвідувачів печер, справедливо думаючи, що в першу чергу печери треба захищати від самих спелеологів під час звичайної їх спелеодіяльності. Захищати, дотримуючись нескладних правил поводження.
"Кодекс мінімального печерного впливу", прийнятий Австралійською Спелеологічною Федерацією - і це практичне керівництво для всіх відвідувачів австралійських печер.
http://www.caves.org.au/s_code_of_ethics.htm#top
Пропоную його вашій увазі.
"Те, що в нас є зараз, - буде завжди - Охорона Австралійських Печер"
Австралійська Спелеологічна Федерація
Необхідність у Кодексі Мінімального Печерного Впливу - (Minimal Impact Caving Code (MICC)) виникла через багато років, після того, як спелеологи усвідомили вплив, що вони роблять на печери. Характер цього впливу такий різний й мінливий, що необхідно створити печерний кодекс, щоб спелеологи усвідомили силу їх дії, яку треба зменшити.
Тим з вас, хто щойно стали членами Австралійської Спелеологічної Федерації [Australian Speleological Federation (Inc) (ASF)] важливо зрозуміти, що MICC є необхідним тому, що самі спелеологи є основним джерелом-фактором ушкодження печер. Прочитайте MICC уважно й застосовуйте його у всіх своїх відвідуваннях печер - це повністю не звільнить печеру від збитків, нанесених спелеологами, але це буде безсумнівно знижувати їхній вплив на печерне середовище. Цей MICC був складений спелеологами ДЛЯ СПЕЛЕОЛОГІВ - будь ласка, допоможіть печерам Австралії, використовуючи цю просту техніку Мінімального Впливу.
Цей Кодекс Мінімального Впливу повинен використатися разом з Кодексом Етики ASF.
Цей Кодекс складається з двох розділів. Один стосується досліджень вперше відкритих печер або частин печер, а інший пов'язаний із загальними відвідуваннями печер.
Практичні відвідування можуть потрапити в обидва розділи й можуть бути змінені в залежності від типу відвідуваної печери. Варто сказати, що ми обговорюємо тут Кодекс, що буде забезпечувати мінімальний вплив спелеологів на відвідувані ними печери. У багатьох випадках на практиці ігнорується вплив спелеологів. Можливо, він мінімальний, порівняно, наприклад, із впливом паводка у всій печері. Ці практичні рекомендації призначені, щоб застосовуватися в печерах, де спелеологи, ймовірно, чинять шкідливий вплив на печеру безпосередньо при її проходженні.
При маркуванні печери варто використовувати різні матеріали для позначення шляху, маршруту й огороджень у печері. Ці заходи повинні бути ужиті для захисту чутливих до впливу областей, а також для обмеження ушкоджень ногами спелеолога. Вони мають дати спелеологам знати, що чутливі (це можуть бути території з печерними тваринами) області існують.
НЕМАЄ ВИКЛЮЧЕНЬ для цього Кодексу: топозйомники, фотографи, учені, дослідники-першопрохідники й всі інші - усі є суб'єктами для цього Кодексу.
1. Пам'ятайте: КОЖНА печерна подорож має вплив. Чи є подорож необхідною? Якщо вона для відпочинку-розваги, можливо є інша печера менш вразлива для пошкодження, ніж та, котру ви хочете відвідати? Зробіть цю оцінку, беручи до уваги мету вашого візиту, розмір й досвід передбачуваної групи й НЕХАЙ ПОДОРОЖ ВІДПОВІДАЄ збитку, що наноситься печері.
2. Там, де це можливо, лідер групи повинен відвідати печеру заздалегідь, щоб краще оцінити чутливі елементи рельєфу печери, віднайти оптимальні точки для кріплення й загалом зменшити необхідність зайвих досліджень.
3. Дійте в печері повільно. Ви більше побачите та одержите більше задоволення, а також у вас буде менше можливостей завдати шкоди печері і самому собі. Це особливо актуально, коли ви втомилися й залишаєте печеру.
4. Якщо в подорожі є новачки, будьте впевнені, що їх замикає досвідчений спелеолог, у такий спосіб досвідчений спелеолог надасть необхідну підтримку, наприклад, на складних ділянках. Забезпечте переміщення групи в темпі найповільніших спелеологів.
5. Обмежте розмір вашої групи: 4 особи - це чудова група.
6. Дійте як команда: допомагайте один одному, пересуваючись по печері. Не розходьтеся, якщо тільки вплив не зменшиться прицьому.
7. Слідкуйте за своєю головою, а також за головами членів вашої групи. Дайте їм знати перед тим, як вони завдадуть шкоди печері.
8. Використовуйте якомога менші транспортники або не застосовуйте їх в чутливих печерах чи ходах.
9. Подбайте про те, щоб члени групи не тинялися без необхідності.
10. Залишайтеся на повністю маркованих або очевидних шляхах. Якщо немає маркованих шляхів і жоден з них не видається очевидним, визначте один маршрут для проходження.
11. Навчіться визначати печерні відкладення або елементи рельєфу, які можуть бути ушкоджені ходінням або повзанням по них.
Приклади: отвори, що капають, відкладення потоків, палео (древні) ґрунти, земляні конуси, натічні кори, напливи, печерні перли, асфодиліти, кістковий матеріал, потенційні археологічні місця, печерна фауна, кава з кремом (Coffee and Cream) (імовірно, це Місячне молоко, прим В.К.), корінь дерева.
12. Думайте про розміщення рук і ніг в печері.
13. Регулярно періть ваш спелеокомбінезон і чоботи - у такий спосіб мінімізується поширення бактерій і грибків.
14. Якщо місце очевидно буде деградувати, перевірте місцевість ретельно, щоб визначити, чи можливий альтернативний шлях. Альтернативний шлях не повинен бути причиною такої ж або більшої деградації, ніж звичайно використовуваний шлях.
15. Носіть в печері матеріал для маркування й відновлюйте відсутні маркери. Позначайте стрічкою чутливі області, які, ви думаєте, будуть ушкоджено й повідомляйте про ушкодження відповідним керівним організаціям.
16. Якщо необхідно пройти в печері по напливу, зніміть перед цим забруднені чоботи або одяг або не продовжуйте проходження! Іноді краще оцінити ситуацію й повернутися пізніше з відповідним спорядженням.
17. Ставтесь до печерних мешканців (cave biota) з повагою, остерігайтесь їх, не завдавайте шкоди їм та їх "пожиткам" (павутині й т. д.). Також, якщо можливо, уникайте її прямого висвітлення.
18. Якщо знайдено кістковий матеріал, на існуючому або передбачуваному шляху, він має бути забраний зі шляху, якщо це можливо, у безпечне місце. Колекціонування можливе тільки з відповідного дозволу.
19. Якщо ви їсте в печері, намагайтесь не кидати дрібки, оскільки це може мати вплив на печерну біоту. Можна передбачити пластиковий пакет для збирання харчових залишків. Все це варто зібрати і винести з печери.
20. Подбайте про те, щоб усі зайві предмети виносились з печер, включно з людськими екскрементами. Якщо передбачається, що подорож у печері триватиме довго, візьміть контейнери для видалення рідких і твердих екскрементів в інвентар подорожі.
21. Коли навішуються печери зі штучними точками опори, типу траси, тасьми, мотузки й так далі, подбайте про захист цього місця, що мінімізує шкоду в точці опори. Наприклад, захистіть часто використовувані точки опори, зокрема дерева, - покривалом, транспортником, тканиною й тому подібним. Гаки повинні використовуватися тільки там, де природні точки опори є невідповідними.