Програма турів у Грузію, пропонованих Турклубом, передбачає окрім трекінгу, рафтингу, сходження на Казбек, також насичену, як для двох передбачених днів:), екскурсійну програму. Після завершення пішої частини під час переїзду на рафтинг по р. Ріоні є змога оглянути старовинне місто Горі, печерне місто Уплісцихе і водосховище Шаорі, а передостанній день виділений на звичні розваги туриста-матрасника – екскурсію до природного парку «Сатапліа» та огляд печери Прометея.
Національний заповідник «Сатапліа» заснований ще в 1935 році, а в сучасних межах закріпився у 1957 р. Загальна площа його території – 354 га, з яких 348 га, а це 98%, займають древні ліси. Заповідник «Сатапліа» було створено саме заради збереження унікальних колхідських лісів. У вічнозелених субтропічних лісах переважають самшитові, букові та грабові гаї. З 67 налічених видів рослин майже половина – реліктові (релікти третинного періоду кайнозою – кавказький граб, грузинський дуб, солодкий каштан, колхідський самшит тощо), 9 видів занесені в Червону книгу Грузії, 3 види – ендеміки Кавказу, і 1 – ендемік Грузії. Також тут пильно оберігається ще одна пам’ятка – закам’янілі сліди динозаврів!
Саму екскурсію до парку Сатапліа зручно описувати за головними елементами:
- Сліди динозаврів! Сатапліа – третє на пострадянському просторі місце (після таджикистанської Раватської ущелини та туркменістанського урочища Ходжа-Піль), де добре збереглися відпечатані в камені сліди доісторичних рептилій. Від непогоди та надто допитливих туристів пам’ятку захищає павільйон, та підвісні залізні місточки.
- Прогулянка чарівним лісом до входу в карстову печеру неймовірно мальовнича. Всюди вільно ростуть самшитові дерева. Вздовж мощених доріжок відвідувачів розважають фігури динозаврів, що гарчать та ворушать лапами:)
- По дорозі до печери стежка веде поруч з карнизом, де колись гніздились дикі бджоли, і де досі збереглися їх гнізда. Власне, назва «Сатапліа» означає «медова долина», «таплі» грузинською –це мед.
- В самому заповіднику є декілька карстових печер, для екскурсій доступна найбільша з них. Однойменна печера Сатаплія, відкрита в 1925 році краєзнавцем Петре Чебукчіані, має довжину 900 м, для екскурсії доступно 300 м. Висока вологість та велика кількість натічних утворень дуже нагадують печеру Прометея, але якщо одного дня планувати відвідати обидва місця, краще спочатку побувати в печері Сатаплія – після печери Прометея враження будуть мінімальними. Найцікавіша атракція в печері – величезний сталагміт, що формою нагадує людське серце. Як у кожному поважаючому себе екскурсійному об’єкті тут теж є легенда про бажання, що збувається, якщо покласти руку в певне місце на камені та загадати його.
- І найбільш хвилюючий момент всієї екскурсії – скляний оглядовий майданчик над прірвою. Невеликий прямокутний місток нависає просто над глибочезним обривом. Коли під твоїми ногами лише скляне дно, і сотні метрів порожнечі – нерви випробовуються на міцність неабияк, але й враження теж залишаються дуже яскраві. З оглядового майданчика відкриваються чудові краєвиди на імеретинські гори, стіни монастиря Гелаті, та Кутаїсі. На місток через турнікет запускають по п’ятеро туристів, на взуття потрібно одягати тканинні гамаші.
Довідка: